16/11/2020 - 12:15
16/11/2020 - 12:15

Provoz knihovny

Nový knihovní systém Koha

naše knihovna přechází na knihovní systém Koha. S tím se pojí několik změn, z nichž některé vám nyní shrneme:

 • Nejzásadnější změny se týkají upomínek. Zpozdné se nyní bude počítat po uplynutí standartní výpůjční doby (tedy od 31. dne) ve výši 3 Kč za 1 dokument a 1 den. (Příklady: Za 2 knihy vrácené pět dnů po termínu tak čtenář zaplatí 30,- Kč, za deset knih vrácených pět dnů po termínu však zaplatí již 150,- Kč!).

Čtenáři, kteří nám sdělí svůj e-mail, budou sedm dní před koncem výpůjční lhůty upozorněni, že se blíží čas výpůjčky vrátit. Ti, kteří nám poskytnou i telefonní číslo, v poslední den výpůjčky dostanou sms zprávu připomínající, že je čas na návštěvu knihovny. Tyto služby jsou zdarma a poskytnou vám dost času si stávající výpůjčky prodloužit nebo je vrátit.

 • S upomínkami souvisí i změny v prodlužování. Nově neplatí, že s načtením čtenářského průkazu při návštěvě knihovny se všechny výpůjčky automaticky prodlouží. O prodloužení je třeba výslovně požádat nebo si jej provést samostatně přes internet. Výpůjční doba většiny dokumentů je stále 30 dní, a prodloužit ji lze maximálně dvakrát, vždy opět o 30 dní. Jednu knihu tak lze mít maximálně 90 dní. Aby se tato doba nesmyslně nezkracovala, je možné prodlužovat nejdříve 14 dní před vypršením výpůjční doby.
 • Rezervované dokumenty je možné prodloužit pouze jednou, a to maximálně o dva týdny. Koha totiž zastává filozofii, že knihu by neměl půl roku blokovat jediný člověk, a pokud ano, pokuta za zpozdné může být tak vysoká, že z ní knihovna může zakoupit další exemplář. I tato změna je tedy pro poctivé čtenáře výhodou.
 • Změn dozná také čtenářské konto. Zde je nový elektronický katalog knihovny -  https://katalog.knih-st.cz
 • Přihlašovací jméno si nově čtenář může zvolit libovolně sám (doporučujeme volit buď e-mail, nebo jméno.příjmení), při nejbližší návštěvě knihovny ho sdělte knihovnici. Návod na změnu hesla: https://youtu.be/Ngpy7vi3r1s nebo se podvejte do sekce návodů.

Vážení uživatelé knihovny, děkujeme vám za trpělivost s různými problémy, které celý přechod provází a ještě možná pár týdnů provázet budou. Věříme, že až se podaří všechny drobnosti vychytat, budeme my i vy s novým systémem spokojeni.

Provoz knihovny

Knihovna je otevřená v běžné otevírací době včetně sobot. Žádáme jen stále o dodržování nezbytných opatření, jako jsou rozestupy, nasazené roušky či respirátory, používání dezinfekce u vstupu a respektování omezeného počtu návštěvníků v jednotlivých odděleních.  

K dispozici jsou výpůjční a reprografické služby, veřejný internet lze využívat za splnění podmínky 1 návštěvník na 10 m2

Knihy a další dokumenty můžete stále kdykoliv vracet do biblioboxu umístěného na pavlači knihovny na hradě.

Registrační poplatky i zpozdné můžete platit hotově či kartou v knihovně nebo také převodem z účtu na účet knihovny – č.ú. 4115340257/0100, variabilní symbol = číslo čtenáře.

Samozřejmě i nadále lze knihy objednávat i z domova, a to:

 • s pomocí naší služby objednávka knih
 • telefonicky na 380 422 704, 380 422 702, 380 422 700 – knihovna na hradě a 380 422 720 – pobočka Za Parkem
 • emailem na pujcovna@knih-st.cz

Imobilním čtenářům, seniorům či lidem v karanténě stále nabízíme 1x měsíčně rozvážku knih domů.

Akce

Podle platného vládního nařízení jsou návštěvníci akcí povinni:

 • nevykazovat příznaky onemocnění Covid 19
 • používat ochranný prostředek dýchacích cest, konkrétně respirátor nebo nanoroušku
 • prokázat svou bezinfekčnost splněním jedné z následujících podmínek:
  • očkování proti nemoci Covid 19, přičemž od aplikace poslední dávky uplynulo 14 dní
  • méně než 180 dní od onemocnění Covid 19

Dle vládního nařízení (https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/tiskove-zpravy/omezeni-maloobchodu-a-sluzeb.pdf) Ministerstvo zdravotnictví nařizuje organizátorovi akce kontrolovat u návštěvníků předchozí podmínky účasti a zároveň návštěvníkům nařizuje splnění podmínek organizátorovi prokázat. V případě, že návštěvníci splnění podmínek neprokáží, či prokázat odmítnou, zakazuje se organizátorovi umožnit těmto návštěvníkům účast na akci.