Oddělení katalogizace v sobě skrývá dvě základní služby. Akvizizici = nákup titulů a katalogizaci = zpracování zakoupených titulů tak, aby je čtenáři v knihovně našli a mohli si půjčit.
Akvizicí se ve Šmidingerově knihovně zabývá Lucie Kálalová. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Vyznat se v nepřeberné nabídce stovek velkých i malých nakladatelů není nic jednoduchého. Knihovna musí nakupovat hodně výběrově (je vázána rozpočtem), ale přitom by měla pokrýt zájmy co nejširšího počtu svých čtenářů. Proto kromě běžného přímého nákupu v knihkupectví využíváme služby nejrůznějších dodavatelských agentur, se kterými máme vyjednané slevy knih (až 35%), dále různé akce a slevové portály a případně i nákup v antikvariátech. Nakupujeme podle edičních plánů, přes internet i podle nabídky vzorků knih.
Když knihy do knihovny dorazí, musí se zkontrolovat obsah zásilky podle dodacích listů, fyzicky zkontrolujeme i dodané knihy (skoro každý měsíc vracíme nějaký vadný výtisk nebo knihu poškozenou při transportu), dále se knihy orazítkují a předají ke zpracování.
Knihy zpracovává Marta Hessová. Každou knihu musí zpracovat do počítače podle daných katalogizačních pravidel, tak aby ji čtenáři mohli najít v katalogi podle všech možných kritérií – autora, názvu, obsahu, roku vydání.... Ke knize připojí i její obrázek a stručný obsah. Podle licenční smlouvy můžeme využívat server obálek i anotace vydavatelů pro potřeby knihovny a čtenářů. V poslední době se u odborných knih přidává často i jejich obsah. Zpracovaná kniha dostame přiděleno tzv. přírůstkové číslo, je polepena pro rychlejší orientaci čísly a písmenky a u románové tvorby i piktogramy, které už při prvním pohledu čtenáři ukáží o čem kniha je. Pak je ještě opatřena tzv. bezpečnostním prvkem proti odcizení a je připravena na cestu ke čtenářům.